Kopaná, nebo vrtaná studna? Klíčové rozdíly a kdy se která vyplatí?

Rozhodnutí, zda na svém pozemku zřídit kopanou, nebo vrtanou studnu, závisí na několika klíčových faktorech: na budoucím účelu využití vody a především na hydrogeologických podmínkách lokality. Každý typ studny má své specifické výhody i nevýhody, které je potřeba zvážit.

Kopané studny:  Klasika s omezeními

Kopané studny jímají podzemní vodu většinou mělce pod povrchem. Tato voda je sice relativně snadno dostupná, ale její kvalita a kvantita se do značné míry odvíjí od aktuálních klimatických podmínek (období sucha vs. období vydatných srážek).

Hlavní nevýhody a rizika kopaných studní:

Kvalita vody: Mělce uložená podzemní voda je náchylnější k znečištění z povrchu (např. splachy z polí, průsaky z kanalizace, blízké žumpy). Její jakost může být velmi proměnlivá. Stačí malé zvýšení teploty a bakterie se mohou začít rychle množit, což dělá vodu zdravotně závadnou. Důvodem je i to, že voda v kopané studni většinu času stojí a necirkuluje tak intenzivně jako
v hlubším zvodnění.

Kvantita vody (vydatnost): Při suchých obdobích dochází k výraznému snížení úrovně hladiny podzemní vody. Tyto mělké zdroje jsou suchem nejvíce ohrožené – jejich stav se může během sucha snížit o 30 až 90 %. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tyto mělké zdroje podzemní vody bedlivě sleduje a každoročně vydává zprávu (tzv. Modrou knihu), kde je shrnut vývoj hladin podzemní vody v mělkých i hlubokých zvodních.

Využití: Kopaná studna je ideální volbou především pro zálivku zahrady nebo pro jiné méně náročné užitkové účely, kde není vyžadována pitná kvalita vody a stačí jímat mělčí vodu s kolísavou vydatností.

Vrtané studny: Spolehlivost z hloubky

Oproti tomu vrtané studny jímají vodu z hlubších zvodní. Ty jsou obvykle lépe chráněny před povrchovým znečištěním a jejich vydatnost je méně závislá na aktuálních srážkách.

Kvalita vody: Hlubší voda bývá stabilnější a kvalitnější, méně náchylná k bakteriálnímu znečištění. To z vrtaných studní činí preferovanou volbu pro zásobování domácnosti pitnou vodou. Samozřejmě, vždy je nutný rozbor vody!

Kvantita vody: Vydatnost vrtaných studní bývá stabilnější i v období sucha, jelikož jsou napojeny na větší a stabilnější zvodně.

Kdy se volí kopaná, kdy vrtaná?

Kopaná studna: Vhodná, pokud potřebujete vodu pouze na zalévání, máte k dispozici mělké, dostatečně vydatné zvodnění a nechcete investovat do hlubokého vrtu. Její výhodou je i nižší pořizovací cena.

Vrtaná studna: Preferovaná volba pro zásobování pitnou vodou celé domácnosti, pro objekty s vyšší spotřebou, nebo v oblastech, kde jsou mělké zvodně nespolehlivé či znečištěné. Ačkoliv je počáteční investice vyšší, dlouhodobá spolehlivost a kvalita vody bývají nesrovnatelné.

Výjimky potvrzují pravidlo:

Nicméně to nemění nic na faktu, že stále existují místa, kde se voda z kopaných studní bere pro zásobování obyvatelstva. V takových případech je však vždy podmínkou řádná úprava vody (filtrace, dezinfekce), aby byla zdravotně nezávadná a splňovala přísné normy pro pitnou vodu.

Závěr:

Výběr mezi kopanou a vrtanou studnou by neměl být náhodný. Vždy je klíčové posoudit konkrétní hydrogeologické podmínky na vašem pozemku a zvážit budoucí účel studny. Konzultace s hydrogeologem vám pomůže učinit správné rozhodnutí a zajistit si spolehlivý zdroj kvalitní vody.