Můžu čerpat vodu z průzkumného vrtu? Co říká zákon a kdy potřebujete povolení

Jedna z často kladených otázek v souvislosti s hydrogeologickými pracemi zní: „Je možné čerpat vodu z průzkumného vrtu?“ Odpověď, ačkoliv se může zdát pro někoho překvapivá, je jednoznačná: Ne, pro trvalý odběr vody to není možné.

Proč ne? Vodní dílo versus průzkumný vrt

Dle platného vodního zákona (zákon č. 254/2001 Sb., o vodách) je nakládání s podzemními vodami povoleno pouze za podmínky, že jejich odběr je prováděn z vodního díla. V našem případě je takovým vodním dílem již hotová, řádně zkolaudovaná a povolená vrtaná studna, nikoli pouhý průzkumný vrt. Průzkumný vrt slouží primárně k získání informací o geologických a hydrogeologických poměrech, nikoli k trvalému odběru vody pro spotřebu.

Kdy je tedy potřeba povolení k odběru podzemních vod?

Povolení k odběru podzemních vod (tzv. vodoprávní povolení) je definováno dvěma klíčovými podmínkami, při jejichž překročení je nutné ho mít:

Délka čerpání: Pokud je voda čerpána déle než 14 dní (nepřetržitě nebo kumulativně v rámci jednoho projektu).

Množství čerpané vody: Pokud je voda čerpána více než 1 litr za sekundu (1 l/s).

Kromě těchto dvou kritérií je potřeba povolení k odběru podzemních vod vždy, když se jedná o:

Pravidelný odběr vody z vodního díla (například z vrtané nebo kopané studny) pro jakékoli účely, ať už pro zásobování domácnosti, zálivku zahrady, technologické účely či jiné soustavné užívání. Zde se již nejedná o průzkumnou činnost, ale o řádné užívání zdroje vody.

Snížení hladiny podzemní vody (tzv. čerpání dewatering): Toto povolení je nezbytné například během stavebních prací, kdy je nutné odvodňovat stavební jámu (např. při hloubení základů pod úroveň hladiny podzemní vody). Zde se nejedná o odběr vody pro užití, ale o její odčerpávání za účelem zajištění stability výkopu.

Praktické důsledky pro průzkumné vrty:

Z toho vyplývá následující praxe:

Krátkodobé, ověřovací a expresní čerpací zkoušky: Tyto zkoušky, jejichž cílem je zjistit vydatnost zdroje, nepotřebují samostatné povolení k odběru, pokud se z průzkumných vrtů čerpá méně než 14 dní a zároveň méně než 1 l/s. Jsou považovány za součást průzkumných prací.

Dlouhodobější nebo vydatnější čerpací zkoušky: Může nastat případ, kdy pro komplexní zjištění hydrogeologických parametrů potřebujete z průzkumného vrtu čerpat vodu po delší dobu než 14 dní, nebo s větším průtokem než 1 l/s. Tím pádem je dle výše uvedených podmínek již potřeba získat povolení k odběru.

Většinou se takové povolení u rozsáhlejších čerpacích zkoušek vydává v souběhu s žádostí o souhlas či povolení samotného hydrogeologického průzkumu. Úřad tak vše posoudí v jednom řízení.

Závěr: Dodržování legislativy je klíčové

Dodržování těchto pravidel je klíčové pro legální a bezproblémové nakládání s podzemními vodami. I když se může zdát, že jde o byrokracii, cílem je ochrana vodních zdrojů a zajištění udržitelnosti. Pokud si nejste jisti, jaký typ čerpání plánujete a zda potřebujete povolení, vždy se obraťte na zkušeného hydrogeologa. Ten vám pomůže celý proces správně nastavit a vyhnout se případným pokutám či komplikacím.