Příběh, co trval dva roky: Když se voda z DČOV vrací ze vsaku – a pomůže speciální kamera.

Jednoho dne nám přišel e-mail, který zněl nějak takto: „Dobrý den, obracím se na Vás s tím, že mi snad budete moct pomoci. Mám problém se vsakem, můžete mi s tím pomoci?“ Z takového stručného e-mailu si člověk těžko udělá ucelený obrázek o podstatě problému. Na tuto „SOS“ zprávu jsme ale samozřejmě odpověděli.

Domluvili jsme si schůzku, dojeli na lokalitu a po uvítání a představení se mi klient začal detailně popisovat celou anabázi, která se u něj s odpadními vodami děje. Zkráceně řečeno, voda z vsaku se mu pravidelně vracela zpět do vsaku. Tento problém trval už od předminulého roku, což bylo dost zvláštní. Vsakovací prvek totiž vedl přes celý pozemek, který byl navíc ve slušném sklonu. Vůbec nám nedávalo rozum, jak je něco takového možné.

Ztracená naděje a náš slib

Z klienta také vypadla velmi zajímavá, ale smutná informace: s tímto problémem se již obracel na několik hydrogeologů a projektantů před námi. Nejšokující bylo, když mi sdělil, že se mu v drtivé většině nedostalo vůbec žádné odpovědi. Jen jednou dosáhl příslibu, že na lokalitu geolog přijede. Tento příslib se ovšem táhl přes půl roku, než všechny naděje klienta opustily a začal hledat pomoc jinde.

To nás trochu zarazilo. Klienta jsme rovnou ujistili, že se jen pokusíme problém zjistit, ale že s největší pravděpodobností se bez zemních prací – tedy výkopu celého vsaku – nic konkrétního nezjistí.

Náhlý nápad a speciální nástroj

Nicméně, během prohlídky nás napadl spásný nápad. Zhruba dva týdny nazpět jsme si totiž objednali novou speciální kameru! Byla to kamera určená pro prohlídky vsaků, drenáží a zářezů – přesně to, co by se v této situaci mohlo hodit.

Klientovi jsme nastínili možnost využití této kamery, ale s tím, že sami nevíme, co od toho očekávat. Rozloučili jsme se s ním a zůstali v kontaktu. Po třech týdnech jsme klienta kontaktovali, kamera dorazila a my jsme mohli provést kamerovou prohlídku vsaku.

Kamera odhaluje pravdu: Vnitřnosti vsaku bez kopání

V den kamerové prohlídky jsme se opět setkali s klientem a poprvé vyzkoušeli tento speciální přístroj v akci. A výsledek? Barevný HD obraz nám ukázal celý profil vsakovacího prvku! Viděli jsme typ potrubí, množství nerozpuštěných látek a zkrátka všechno, co se skrývalo pod zemí.

Především nám kamera odhalila problematický úsek, který z 22 metrů dlouhého vsaku měl délku celých 6 metrů. A co jsme zjistili?

Vsakovací potrubí nebylo z robustního kanalizačního tvrdoplastového potrubí, jak by se očekávalo, nýbrž z obyčejné drenážní trubky (lidově řečeno „husího krku“).

Došlo k prorůstání kořenů skrze perforace drenážního potrubí po povrchu a po stranách.

Od délky 16 metrů se v potrubí začala držet voda a neodtékala.

S největší pravděpodobností došlo tedy k porušení spádu a ucpání potrubí vlivem prorůstání kořenů kolem drenáže, a to ještě umocněné nevhodným typem potrubí.

Naše řešení a šťastný konec

Vypracovali jsme krátkou metodiku s detailním popisem problému a konkrétním návrhem na jeho řešení. Díky shodě náhod, našemu novému vybavení a znalosti metodiky vsaků jsme klientovi po zhruba dvou letech trápení konečně lokalizovali a diagnostikovali problém.

Navrhli jsme mu řešení na míru, a co bylo nejlepší – ukázalo se, že není třeba rozkopat celý pozemek a udělat nový vsak! Stačí vyměnit pouze poškozený úsek a provést rekonstrukci dle našich doporučení:

Výměna drenážního potrubí za standardní KG trubky (kanalizační hladkostěnné).

Provedení revizní šachty pro budoucí údržbu.

Výměna obsypového materiálu.

Vysekání kořenů a pokládka geotextilie kolem nového potrubí, aby se zabránilo dalšímu prorůstání.

Samozřejmě jsme klientovi nabídli, že i během samotné stavby jsme mu dále k dispozici pro dohled a konzultace. Tímto jsme vyřešili dlouhodobý problém rodiny, se kterým nemohli pohnout a od kterého ostatní „dávali ruce pryč“. A to vše bez zbytečného rozkopání celého pozemku!