Šachta na vrtané studni: Zdánlivá marginálie s klíčovým významem. Tipy od geologa

Osazení šachty na vrtané studni se na první pohled může zdát jako pouhý detail nebo „marginálie“ celého procesu výstavby. Z naší dlouholeté praxe však víme, že správné provedení a osazení šachty má klíčový vliv na funkčnost, hygienu, snadnou údržbu a celkovou životnost vaší vrtané studny.

Namísto sáhodlouhých teoretických výkladů se s vámi podělíme o naše praktické postřehy a doporučení přímo z terénu. Tyto rady jsou určeny jak budoucím majitelům vrtaných studní, tak i projektantům, kteří se chtějí vyhnout běžným chybám.

Praktické postřehy geologa pro osazení šachty:

Umístění vrtu v šachtě: Ať už se jedná o plastovou, nebo betonovou šachtu, vždy platí pravidlo, že vrt by měl být umístěn na kraji šachty, nikoli uprostřed. To usnadňuje přístup k technologii, manipulaci s čerpadlem a celkovou údržbu.

Velikost vstupního průlezu: Doporučujeme zvolit co největší vstupní průlez do šachty. Zažili jsme vstupy o šířce pouhých 60 cm, což je přijatelné snad jen pro velmi drobné osoby nebo „hadí muže“. Pamatujte, že do šachty se musí dostat servisní technik, který bude například měnit ponorné čerpadlo z vrtu. Pohodlný a bezpečný přístup je zásadní.

Vstupní komínek u plastových šachet: Pokud plastová šachta disponuje vstupním komínkem (revizním šachtičkou), je ideální umístit vrt přímo pod poklopem komínku. To zajišťuje nejsnazší přístup pro servisní práce a minimalizuje nutnost vstupovat do celé šachty.

Výška zhlaví vrtu nad dnem šachty: Zhlaví vrtu (tedy vyústění pažení vrtu) umístěte alespoň 30 cm nade dno šachty. Do šachty vrtu nelezete každý den a v případě kondenzace vody nebo drobného průsaku se může voda hromadit na dně. Vyvýšené zhlaví tak brání zpětnému zatékání kondenzované nebo povrchové vody přímo do vrtu, což by mohlo negativně ovlivnit kvalitu jímací vody.

Ochrana zhlaví vrtu: Zhlaví vrtu si vždy něčím zakryjte či utěsněte, ať je vrt chráněn proti drobným živočichům, hmyzu, prachu nebo jiným nečistotám, které by mohly do studny spadnout a znečistit vodu. K tomu slouží speciální těsnicí uzávěry.

Zavěšení čerpadla: Váhu ponorného čerpadla nechte vždy jen na lanu, které je k tomu určeno. Nikdy ho nezavěšujte na výtlačné potrubí, a už vůbec ne na elektrický kabel! Hrozí prasknutí potrubí, poškození kabelu a pád čerpadla do vrtu, což by znamenalo nákladnou a složitou operaci k jeho vylovení.

Utěsnění prostupu: Průstup mezi otvorem na vrt v plastové šachtě a samotným vrtem (pažením) je nezbytné důkladně zatěsnit. Zamezíte tak pronikání povrchové vody do vrtu mimo pažení.

Betonové dno u betonových šachet: Pokud máte betonovou šachtu (např. z betonových skruží), pak bychom podmínku betonové základové desky či vodotěsného betonového dna dali jako naprosté a nutné pravidlo. Ačkoliv je tato podmínka často uvedena v příslušných normách (např. ČSN 75 5115), některé realizační firmy si s jejím dodržováním bohužel nedělají příliš starostí. Vodotěsné dno je přitom kritické pro zamezení průsaku povrchové vody do šachty a k vrtu.

Závěr: Drobné detaily, velký dopad

Jak vidíte, i zdánlivé „detaily“ při osazení šachty na vrtu mají obrovský význam pro funkčnost a kvalitu vaší studny. Dodržováním těchto praktických rad si zajistíte spolehlivý zdroj vody a vyhnete se budoucím problémům a nákladným opravám. Kvalitní provedení se vždy vyplatí!