Vrtaná studna bez obsypu? Příběh, který odhalil skrytou hrozbu a proč na něj vždy trvat!

Práce hydrogeologa nespočívá jen ve vyhledávání nových vodních zdrojů a vrtání. Velmi často je to také o přesvědčování klientů, že to, co děláme, je chrání – a že ne každá levná nabídka je ve skutečnosti výhodná. Jeden z mnoha takových „přesvědčovacích“ příběhů, který ukazuje důležitost ochrany klienta, se odehrál na Litoměřicku.

Hledání zdroje vody a první pochybnosti

Zajišťovali jsme nový zdroj vody pro budoucí rodinný dům. Při jednání s klienty vždy navrhuji prověřené vrtné firmy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a kterým plně důvěřujeme. Nicméně vždy dodáváme, že nemáme námitek, pokud si klient najde někoho vlastního. Jediné, co od klientů žádáme, je důvěra – důvěra v to, že to, co děláme a jak to děláme, má smysl a pevné opodstatnění.

Právě to se stalo i na této lokalitě. Doporučili jsme klientovi seznam firem, které disponují potřebnou technologií a vybavením pro daný hydrogeologický průzkum. Klient si ovšem nezávisle na nás poptal ještě další firmu, a jak to v takových případech bývá, zaujala ho především cena.

Tuto firmu jsme neznali, a tak jsme se se svolením klienta rozhodli majitele kontaktovat a pobavit se o jejich technologii a stylu práce. Při prvním telefonickém jednání se zdálo být vše v pořádku: termínově byli velice flexibilní, cena nebyla přemrštěná. Avšak z majitele a zároveň i vrtmistra jsme nemohli dostat jedinou zásadní informaci: co používají za obsypový materiál. Vždycky nám jen odvětil „standardní“.

Šokující odhalení: „My neobsypáváme!“

Po několika dnech jsme mu volali znovu, s jiným dotazem, a zvedl nám to jeho syn. Zkusil jsem se zeptat jeho na obsypový materiál. Odpověď nás naprosto zaskočila: „My neobsypáváme!“ Když jsme se doptali, jak tedy provádí cementaci, přiznal nám, že v horninách, kde by se podle normy mělo obsypávat a cementovat, to prostě nedělají.

Syn dále rozvinul tuto myšlenku s argumentací, že v těchto horninách se obsypávat nemůže, protože by se „zalepily póry mezi kačírkem“, a proto to standardně nedělají. Když jsme se dotázali, jak tedy řeší zákal vody, ledabyle odvětil, že „ho neřeší, že tam vždycky nějaký je.“

Konzultace a potvrzení obav

Po konci hovoru jsme okamžitě zavolali kamarádovi z oboru, abychom se ho dotázali, zda se s něčím podobným setkal. Kamarád nám potvrdil, že ano, a že je to bohužel nešvar „malých firem“, které se snaží ušetřit. Přiznal, že sám s tím má problémy, kdy mu vrtmistři dávají úplně stejnou, mylnou argumentaci – že dojde k „zalepení obsypového materiálu“.

Byla to informace, která nás nepříjemně zaskočila. S vrtnými firmami, co netěsní vrty, jsme se již setkali, ale s těmi, co neobsypávají vůbec? To je v našem oboru už čisté diletantství.

Proč je obsyp pro studnu životně důležitý?

Než se vrátíme k příběhu, krátká, ale zásadní technická poznámka:

Obsypový materiál (speciální filtrační kačírek) má v jímacím vrtu dvě klíčové funkce:

Stabilizační: Pomáhá stabilizovat pažení vrtu a brání jeho pohybu.

Filtrační: Především působí jako primární filtr. Při sepnutí ponorného čerpadla dochází k okamžitému proudění vody do vrtu. Ať už je toto proudění turbulentní, nebo laminární, bez obsypu dochází k erozi hornin v bezprostřední blízkosti pažení a následnému vyplavování jemných sedimentů do vrtu a do čerpadla. Tím může docházet k nadměrnému zanášení vrtu, které má za následek drastické zkrácení životnosti ponorného čerpadla, snížení vydatnosti studny a zhoršení kvality vody.

Jen pro zamyšlení: pokud vám nějaká vrtná firma tvrdí, že obsyp „zalepí póry“, je to nesmysl. Ať vám pak vysvětlí, proč by se neměly „zalepit“ i perforace na zárubnici (pažení), které jsou většinou 1 mm, ale póry v obsypovém materiálu jsou stejné nebo i větší a jsou navrženy tak, aby fungovaly jako filtr.

Šťastný konec příběhu (díky důvěře)

Zpátky k příběhu: Zavolali jsme klientovi. Zevrubně a detailně jsme mu popsali, co jsme zjistili, k čemu je obsypový materiál důležitý, a v čem vidíme obrovská rizika absence obsypu – v podstatě, že je to cesta k brzké „klinické smrti“ budoucí vrtané studny. Byli jsme nesmírně rádi, když majitel uznal naše argumenty a souhlasil, že takové riziko za úsporu několika tisíc korun opravdu nestojí.

Naše doporučení: Vždy se ptejte na detaily a buďte obezřetní. Kvalita vrtu ovlivní vaši studnu na desítky let. Důvěřujte odborníkům, kteří za svou práci nesou odpovědnost a nebojí se vám vysvětlit, proč dělají to, co dělají.